Ako si užiť letné kúpanie v zdraví

Ako si užiť letné kúpanie v zdraví

Najdôležitejším predpokladom pre zdravé kúpanie je bezchybná voda a bezpečné životné prostredie v jej okolí. Pri plávaní totiž naše telo prichádza do kontaktu s rôznymi mikroorganizmami, ktoré nám môžu spôsobiť nepríjemnosti.

Najnebezpečnejšie sú mikroorganizmy, ktoré spôsobujú črevné nákazy. Napadnutie hubami, plesňami a kvasinkami prejavujúce sa najčastejšie vytrvalým svrbením však tiež nie je zábava. Poškodzujú kožu, nechty, vlasy.

Nepríjemným suvenírom z kúpania môžu byť aj infekcie a zápaly močových a pohlavných orgánov. Aby ste z vody vyšli rovnako zdraví, ako do nej vstupujete, je dobré rešpektovať pár jednoduchých zásad.

Pravidlá bezpečného kúpania na prírodných kúpaliskách:

Pred návštevou prírodného kúpaliska si overte jeho hygienickú bezpečnosť na stránke Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

  • Nevstupujte do neznámej a stojatej či tečúcej vody.
  • Nekúpte sa vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo. Vstup neriskujte ani vtedy, keď je voda zelená, príp. v nej vidíte plávať uhynuté ryby, či iné zvieratá.
  • Rešpektujte upozornenia a zákazy kúpania.

Pravidlá bezpečného kúpania na umelých kúpaliskách:

Pred návštevou umelého kúpaliska si overte jeho hygienickú bezpečnosť na stránke Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

  • Pred vstupom do bazéna sa osprchujte a prejdite brodiskom.
  • Všímajte si farbu vody, zápach a plávajúce znečistenia na hladine. Nevstupujte do vody, ktorá príliš zapácha po moči a chlóre. Na plávanie zabudnite, ak sú steny bazéna porastené zeleným povlakom.
  • Nevstupujte do bazéna, ak viete, že máte prenosné ochorenie.
  • Používajte WC, inak zbytočne kontaminujete vodu nielen ostatným, ale aj sebe.

Intímna hygiena a domáce bazény?

Aj doma by ste mali dodržiavať všetky základné hygienické pravidlá. Žiadne kúpanie, ak trpíte prenosným ochorením, bazén nepoužívajte ako toaletu a pred vstupom do vody si dajte sprchu.

Jedinou malou nevýhodou domáceho bazéna je, že filtráciu a pravidelnú dezinfekciu musíte zabezpečovať sami, ale tieto drobné starosti vám vynahradí hneď prvý skok do vody.

autor: TREG

Comments are closed.