Bradavicovité nepríjemnosti

Bradavicovité nepríjemnosti

Kontagiózne moluskum (kontagiózne bradavice alebo molusky) vyvoláva vírus, ktorý môžete získať pohlavným stykom, ale aj akýmkoľvek iným intímnym dotykom tela s infikovanou osobou. Najčastejšie postihuje genitálie. Pôvodcom môže byť vírus proxivirus mollusci, ktorý zapríčiňuje i pravé kiahne, ale aj vírus molluscum contagiosum (MCV).

Poznáme 4 typy MCV vírusu. Prvý a druhý typ napáda najčastejšie dospelých, zvyšné dokážu vyvolať ochorenie i u detí. Bradavice sa môžu objaviť kdekoľvek na tele. Inkubačná doba tejto infekčnej pohlavne prenosnej choroby sa nedá presne určiť. Môže sa prejavíť už za týždeň alebo až po pol roku po infikovaní.

Rozpoznajte príznaky

Jedným z hlavných príznakov sú drobné ružovo – biele voskovité výrastky s malou preliačinou uprostred. Lézie Molluscum contagiosum vyzerajú ako malé bradavice, majú červenkastú farbu a oválny tvar. U dospelých ľudí, ktorí sa vírusom nakazia najčastejšie pri pohlavnom styku, sa objavujú na genitáliách, zadku, vnútornej strane stehien a dolnej časti brucha.

Vo všeobecnosti nie sú bolestivé, ale môžu svrbieť a dráždiť pokožku. Ich vytláčanie alebo škriabanie môže zapríčiniť rozšírenie infekcie a tvorbu jazvičiek. Na zjemnenie týchto príznakov je dobré používať intímny upokojujúci krém DermoXEN Lenitivo.

Ako prebieha liečba?

Existuje niekoľko možností liečby, ktoré sa dajú aplikovať doma. Lézie môžete ošetriť Betadinom – bežne dostupným dezinfekčným prostriedkom. Treba ich natierať denne, až kým nezmiznú. V menej vážnych prípadoch možno liečbu skrátiť použitím bežne dostupných prípravkov na bradavice.

Pomáha aj ošetrovanie jablčným octom. Stačí namočiť vatu do octu, priložiť na léziu a pripevniť na 24 hodín. Bradavica zmizne a ostane iba chrasta.

Vírus v bradaviciach sa dá zničiť i medicínskym zákrokom: teplom (pálenie elektrickým prúdom), chladom (kryochirurgia), chemikáliami (kyselina salicylová) alebo laserom. Ošetrenie môžete absolvovať ambulantne bez nutnosti hospitalizácie. Nie sú to bolestivé procedúry, možu však spôsobovať mierne pichanie.

Niekedy sa stáva, že po dvoch až troch týždňoch sa bradavice objavia znovu. Vtedy je vhodné liečebný postup zopakovať.

autor: TREG

Comments are closed.