Hrozba AIDS pretrváva

Hrozba AIDS pretrváva

Na filmy, v ktorých vedci za pár dní zachránia svet pred nejakou agresívnou infekčnou chorobou, sa pozerá veľmi dobre. Realita je však iná. Výskumy trvajú roky. To platí aj o AIDS. Liečba pokročila, ale zatiaľ nemôžeme povedať, že ho vieme vyliečiť.

Príčina HIV

Za naojobávanejšiu sexuálne prenosnú chorobu je zodpovedný vírus, ktorý označujeme skratkou HIV (Human Immunodeficiency Virus). HIV v preklade znamená ľudský vírus imunitnej nedostatočnosti. Preniká do organizmu a infikuje bunky imunitného systému skôr, než naň organizmus dokáže zareagovať. Postupné šírenie sa vírusu likviduje imunitný systém.

K prenosu vírusu HIV najčastejšie dochádza akýmkoľvek pohlavným stykom (análnym, orálnym, vaginálnym). U narkomanov sa šíri aj krvnou cestou, keďže často používajú nesterilné ihly. Nakazenie transfúziou je dnes prakticky vylúčené. Deti môžu matky infikovať počas tehotenstva, pôrodu ako aj po pôrode, ak ich budú dojčiť.

Príznaky infekcie HIV/AIDS

Prvé príznaky infekcie HIV/AIDS sa môžu, ale nemusia objaviť 2-3 týždne po infekcii. Toto začiatočné štádium pripomína chrípkový stav. Telo si počas neho vytvára HIV protilátky. Prejavuje sa zväčšenými lymfatickými uzlinami, malátnosťou a chudnutím. Po ňom nasleduje obdobie bez príznakov, počas ktorého sa pacient cíti zdravý. Môže trvať 6 až12 rokov. Vírus sa pomaly množí a oslabuje imunitný systém.

Chorobe AIDS predchádza tzv. štádium ARC, ktoré sa prejavuje pretrvávajúcim ochorením lymfatických uzlín. Sprevádza ho výrazné a rýchle zníženie telesnej hmotnosti, únava, horúčka, hnačky, potenie v noci, orálna kandidóza (ochorenie sliznice úst spôsobené kvasinkami).

V poslednom štádiu ochorenia – štádiu AIDS – sa u pacientov vyskytujú zhubné nádory kože a vnútorných orgánov, autoimunitné a neurologické choroby.

Liečba existuje, vyliečenie nie

Základom liečby sú antiretrovírusové preparáty, ktoré brzdia množenie vírusu HIV na rôznych stupňoch jeho replikácie v bunke, čím umožňujú postupnú regeneráciu oslabeného imunitného systému. Predlžujú a skvalitňujú život pacienta a zlepšujú prognózu ochorenia. Pridružené infekcie a symptómy sa liečia v rámci doplnkovej terapie príslušnými liekmi. AIDS vyliečiť nevieme ani my.

autor: TREG

Comments are closed.