Infekcia močových ciest počas tehotenstva

Infekcia močových ciest počas tehotenstva

Nepríjemné pálenie, bolesť v podbrušku a neustále chodenie na záchod – kto to raz zažil, ten si to určite nechce zopakovať. Bohužiaľ, práve infekcia močových ciest patrí k ochoreniam, ktoré sa často vracajú. Tehotenstvo pre ne nie je prekážkou, práve naopak.

Ženy zápalom močových ciest trpia vo všeobecnosti častejšie ako muži

Keďže do ich močovej trubice, ktorá je kratšia, preniknú baktérie jednoduchšie. Počas tehotenstva podstupujú obličky a močové cesty zvýšenú záťaž, pretože čistia krv nielen matky, ale i dieťaťa. Ich funkciu ovplyvňujú hormonálne zmeny a mechanické vplyvy súvisiace s tehotenstvom.

Rastúca maternica svojím tlakom na močový mechúr zmenšuje jeho objem. To býva sprevádzané pocitom častejšieho nutkania na močenie.

Pre tehotenstvo je typické zväčšovanie obličiek a rozšírenie odvodných močových ciest. Zmeny sa začínajú už pred 10. týždňom tehotenstva. Môže sa vyskytnúť aj zhoršenie odtoku moču, čo môže byť jedna z príčin častejších infekcií.

Infekcia močových ciest môže vzniknúť počas tehotenstva ako prvotné ochorenie alebo ako druhotná infekcia pri prenose hlavne z vonkajších intímnych partií. 
Ak vznikne ochorenie močových ciest ako prvotná infekcia, hrozí riziko jeho rozšírenia na ženské pohlavné orgány.

V oboch prípadoch je potrebná kombinovaná liečba, pretože inak sa zvyšuje riziko predčasného pôrodu. Ako prevenciu nezabúdajte na pravidelnú intímnu hygienu jemnými prípravkami ako DermoXEN Proneem, ktorý je  vhodný aj počas tehotenstva.

S lekárskym vyšetrením nečakajte

Akákoľvek infekcia v oblasti genitálií a močových ciest u tehotnej ženy sa musí liečiť. Preto návštevu lekára v žiadnom prípade neodkladajte, čím skôr, tým lepšie. Lekár vždy zvolí liečbu podľa štádia gravidity tak, aby neohrozil vývoj plodu.

Počas tehotenstva venujte mimoriadnu pozornosť akýmkoľvek infekciám, či už sú v oblasti intímnych partií alebo aj mimogenitálne. Prenášajú sa prostredníctvom krvného obehu a placenty na plod alebo pri pôrode na dieťa. Ich dôsledky môžu byť veľmi vážne. Môžu zapríčiniť celý rad komplikácií ako napríklad spontánny potrat, odumretie plodu a predčasný pôrod až po nezvratné poškodenie dieťaťa.

Čo môžete urobiť pre zníženie rizika infekcie?

Dodržiavajte pravidelnú a šetrnú intímnu hygienu, noste vzdušnú bavlnenú bielizeň, ktorú meňte podľa potreby. Čím častejšie, tým lepšie. Dávajte si pozor na prechladnutie, dbajte na dostatočné oblečenie.

Nepodceňujte pravidelné gynekologické prehliadky, akékoľvek podozrenie konzultujte so svojím lekárom. Prevencia je dôležitá aj v tomto období. Počas tehotenstva sa vyhnite rizikovým miestam, akými sú napríklad termálne kúpaliská.

autor: TREG

Comments are closed.