Intímne zdravie počas tehotenstva

Intímne zdravie počas tehotenstva

Zmeny v oblasti vonkajších rodidiel a pošvy počas tehotenstva zvyšujú náchylnosť týchto orgánov k vzniku zápalu.

Prečo je pošva náchylnejšia na infekciu práve počas tehotenstva?

Sliznica pošvy a vonkajších rodidiel sú počas tehotenstva viac prekrvené. Bunky sliznice obsahujú viac glykogénu ovplyvnené hormonálnymi zmenami. Ide o polysacharid, ktorý je zásobárňou glukózy (cukru).

Priateľské baktérie ho, za normálnych okolností spracovávajú na kyselinu mliečnu, ktorá chráni prostredie v pošve pred baktériami aj kvasinkami.

Pri premnožení kvasinky Candida albicans, ktorá v pošve žije v rovnováhe s ostatnými mikroorganizmami, dochádza ak je glykogénu príliš veľa. Potom vzniká zápal, navyše sliznica pošvy v tehotenstve produkuje viac hlienu. Vzniká vlhké prostredie a opäť zlepšuje podmienky na osídlenie vagíny škodlivými mikróbmi.

Intímne zdravie počas tehotenstva je na prvom mieste

Narušené pošvové prostredie môže byť príčinou predčasného pôrodu. Preto je nesmierne dôležité chrániť krehkú rovnováhu intímnych partií hlavne počas tehotenstva. Hrozbu predstavuje bakteriálna vaginóza, ale aj kvasinkové infekcie.

Bakteriálna vaginóza nastáva, keď sa v pošve premnožia nežiaduce baktérie a spôsobujú nadmerný výtok, svrbenie, ktoré sprevádza rybí zápach. Práve pri bakteriálnej vaginóze existuje súvislosť s predčasným pôrodom. Kvasinky nie sú až také nebezpečné, ale môžu sa dostať až k dieťaťu a spôsobiť mu napríklad afty v ústach.

Ako sa účinne chrániť počas tehotenstva?

Preventívne zvýšte príjem vitamínu D. Pri umývaní intímnych partií zabudnite na sprchové gély a mydlá. Na intímnu hygienu si vyberajte zo špeciálnych prípravkov pre tehotné. Nepoužívajte ich každý deň a vyberte si naozaj bezpečné prípravky.

Dobrou voľbou môže byť DermoXEN PRONEEM, ktorý je špeciálne určený na počas tehotenstva a menštruácie. Je vhodný aj na obdobie po pôrode. Aby ste po vykonaní hygieny predišli suchosti v intímnej oblasti, môžete použiť mandľový olej, alebo prípravok na vyvinutý na tento problém.

V lekárni je dostupný intímny ochranný lubrikačný gél proti vaginálnej suchosti DermoXEN PROTETTIVO. Obsahuje kyselinu hyalurónovú, ktorá je nevyhnutná pre zachovanie hydratácie kože, vitamín B5 a prírodný extrakt z vitexu jahňacieho, ktorý udržuje rovnováhu v intímnych partiách.

autor: TREG

Comments are closed.