Ohrozuje vás tehotenská cukrovka?

Ohrozuje vás tehotenská cukrovka?

Gestačný diabetes alias tehotenská cukrovka je špeciálny typ diabetu, ktorý sa objavuje počas tehotenstva a po pôrode spontánne ustúpi. Nediadnostikovaný a neliečený ohrozuje dieťa zvýšenou popôrodnou úmrtnosťou a chorobnosťou.

Príznaky tehotenskej cukrovky

Nebyť povinných vyšetrení, pravdepodobne by ste sa vôbec nedozvedeli, že máte tehotenskú cukrovku. Menej vážne štádium tehotenskej cukrovky sa totiž nijako zvlášť neprejavuje. Môžu sa však objaviť príznaky ktoré trápia aj zdravé ženy.

  • zvýšená únava
  • pocit nadmerného smädu
  • kvasinkové ochorenia sprevádzané zápalmi
  • častejšie močenie
  • prítomnosť cukru v krvi (možno diagnostikovať až na základe vyšetrenia)

Rizikové skupiny

Ak ste tehotná po 35 – ke, trpíte obezitou, máte za sebou opakované potraty, pôrod mŕtveho plodu alebo máte v rodine cukrovku, ste z pohľadu tehotenskej cukrovky riziková. V takýchto prípadoch sa test na prítomnosť ochorenia robí hneď po potvrdení gravidity. Ostatné tehotné ženy ho podstupujú v období od 24. do 28. týždňa gravidity.

Priebeh vyšetrenia

Vyšetrenie je jednoduché, najprv nalačno vypijete stanovené množstvo glukózy a po dvoch hodinách lekár meraním zistí, či váš organizmus zvládol spracovať glukózu tak, aby bola jej hladina v krvi nižšia ako 7,8 mmol/l. Vyššia hodnota hovorí o výskyte gestačného diabetu.

Priebeh tehotenskej cukrovky

Liečba väčšinou spočíva v úprave výživy a životosprávy. V závažnejších prípadoch lekár nastaví inzulínovú liečbu. V oboch prípadoch treba dávať pozor na to, čo zjete, vynechajte alebo aspoň výrazne obmedzte príjem jednoduchých sacharidov: cukru, bieleho pečiva, čokolád, zmrzlín a pod.

Pozor aj na ovocie

Organizmus, samozrejme, na svoje správne fungovanie cukry potrebuje. Oveľa lepšie sú však polysacharidy – zložité cukry. Ich zdrojom sú chlieb, pečivo, ryža, pohánka, cestoviny a ďalšie výrobky z obilnín, strukoviny, kukurica, zemiaky a zelenina. A nezabúdajte na pohyb: vhodné je plávanie, chôdza či cvičenia zamerané na tehotné ženy.

Ženy, u ktorých je tehotenská cukrovka diagnostikovaná, sú kontrolované diabetológom každé dva týždne. Po pôrode sa tehotenská cukrovka väčšinou normalizuje, a to aj u pacientiek ktoré podstúpili inzulínovú liečbu.

Mamičky, ktoré prekonali gestačný diabetes, sa však považujú za rizikové aj po pôrode, pretože asi u polovice z nich sa po 15 až 20 rokoch vyvinie diabetes mellitus 2. typu.

Nezabudnite

Na intímnu hygienu uprednostnite čistú vodu a handričku, prípadne špecializované prípravky pre tehotné ženy, ktoré nájdete v lekárni. K osvedčeným tipom patrí intímny sprchový gél DermoXEN PRONEEM. Zabraňuje množeniu bakterií a kvasiniek pri hormonálnych výkyvoch. Aj preto je vynikajúcim doplnkom intímnej hygieny počas tehotenstva a menštruácie.

autor: TREG

Comments are closed.