Syndróm toxického šoku

Syndróm toxického šoku

Vysoká horúčka, začervenanie kože, zmätenosť, hnačka, šok až zlyhanie viacerých orgánov. U šťastlivcov, čo to prežijú, dôjde k olupovaniu kože na dlaniach, chodidlách a na trupe. Za toto život ohrozujúce ochorenie môže zlatý stafylokok – baktéria produkujúca nebezpečné toxíny. Ak vo vás popis príznakov nevyvolal práve najpozitívnejšie pocity, možno vás budú zaujímať možné zdroje nákazy či prevencia pred syndrómom toxického šoku.

Choroba tampónov?

Výrobcovia tampónov naňho upozorňujú v každom príbalovom letáčiku. Toxický šok nastane vtedy, keď sa toxíny zanesú do tela a vyvolajú náhle horúčky, vyrážky a iné život ohrozujúce komplikácie. Je pravda, že asi polovica prípadov je spôsobená tampónmi, ktoré sú ideálnou živnou pôdou pre baktérie.

Vyskytnúť sa však môže u všetkých vekových skupín a u oboch pohlaví. Teda aj u mužov a novorodeniatok. Spôsobiť ho môže napríklad aj infekcia po operácii. Príznaky sa objavujú väčšinou na druhý deň po výkone, pritom takmer polovica postihnutých pacientov nemá viditeľné zmeny na operačnej rane.

Rizikovým faktorom je aj pôrod, plastické operácie, liposukcia, chrípka, ovčie kiahne, vnútrožilová narkománia, popáleniny, cukrovka, či nádorové ochorenia. Ochorenie si vyžaduje okamžitú liečbu, podanie antibiotík do žily vo vysokých dávkach minimálne počas 10 až 14 dní, pri komplikáciách aj dlhšie. Pravdepodobnosť ohrozenia života je vysoká.

Dobrá správa

Je veľmi nepravdepodobné, že vy, alebo niekto z vašich známych, budete bojovať so syndrómom toxického šoku. Na Slovensku je to veľmi sporadická diagnóza. V rokoch 1983 až 2001 bolo v Čechách zistených 70 prípadov, pričom každý ôsmy sa skončil smrťou. Na Slovensku štatistiky toto ochorenie bežne neskúmajú. To však neznamená, že by ste sa mali vyhýbať prevencii.

Symptómy podobné chrípke

Náhle vysoké horúčky, vracanie, hnačka, vyrážky (špeciálne na chodidlách), svalová triaška, nízky tlak, závrate – to všetko môže poukazovať na syndróm toxického šoku. Aj pri najmenšom podozrení urýchlene vyhľadajte lekára, pretože infekcia sa šíri rýchlo a môže zapríčiniť zlyhanie orgánov, zníženie pretoku krvi či náhlu smrť.

Tampónové pravidlo

Vraj existujú ženy, ktoré si zabudli vybrať tampón, zistili to až po týždni a syndróm toxického šoku nedostali. Zbytočne neriskujte a vymieňajte si tampóny čo najčastejšie. Najneskôr po 8 hodinách. Ak zvyknete spať viac ako 8 hodín, použite radšej vložku. Vyberajte si tampóny s čo najnižšou absorpciou. V prípade, že máte kožné poranenia, dôsledne ich dezinfikujte.

Rada na záver

Ak ste z tých šťastných, ktoré zažili syndróm toxického šoku a môžu o tom rozprávať, myslite na to, že ho môžete dostať opakovane. Dodržiavajte preto vyššie spomenuté preventívne opatrenia.

Comments are closed.