Vši bez vás nevydržia ani deň

Vši bez vás nevydržia ani deň

Poznáme tri druhy vší, ktoré parazitujú na človeku. Šatová, detská a lonová. Filcky môžete získať napríklad nielen pohlavným stykom, ale i na chatách z posteľnej bielizne či z matraca. Dokonca i pri použití záchoda tesne po osobe, ktorá voš ohanbia má.

Voš ohanbia, phtirius pubis, filcky alebo pedikulóza sú rôzne označenia jednej a tej istej pohlavne prenosnej choroby.

Našťastie, v našich zemepisných šírkach nie veľmi rozšírená. Filcky osídľujú predovšetkým pubické ochlpenie človeka. Môžu sa však vyskytovať aj na iných chlpatých častiach tela. V podpazuší, u mužov na hrudi, v aktuálnych bradách a dokonca i v obočí.

Vši bez vás nevydržia ani deň

Títo malí cudzopasníci nevydržia bez hostiteľa viac ako deň. Živia sa krvou človeka a prenášajú sa blízkym telesným kontaktom. Môžete ich vidieť voľným okom, pretože dorastajú do veľkosti špendlíkovej hlavičky. Viditeľné sú aj vajíčka. Pohlavne zrelá voš dokáže sa svoj krátky trojtýždňový život naklásť až 30 vajíčok. Vajíčka (hnidy) sa na stvol chlpu prilepia a po 6 – 9 dňoch sa z nich vyliahnu nymfy.

Svrbenie a štípance

Asi polovica postihnutých pacientov najprv nevykazuje nijaké ťažkosti, pretože istú dobu trvá, kým všia populácia dozreje a imunitný systém hostiteľa zareaguje. Okrem viditeľných hníd na chlpoch sa na spodnom prádle objavujú „hrdzavé fľaky“. Vytvárajú sa z exkrementov vší a z malých poranení kože, ktoré spôsobujú svojimi pohryznutiami.

Pri dôkladnejšej prehliadke možno v blízkosti chlpového vačku vidieť malé bodkovité poranenia, ktoré sú obklopené sčervenanou kožou. Úporné svrbenie asi netreba asi zvlášť spomínať.

Ako sa ich zbaviť

Voš ohanbia sa nedá z ochlpenia odstrániť umytím alebo zoškrabaním. Na ich odstránenie sa používajú šampóny na odvšivavenie, ktoré bežne kúpite v lekárni. Predtým, ako niektorý z nich použijete, je dobré telo ošetriť roztokom z octovej vody (1 lyžica octu na 1 l vody). Podporuje uvoľnenie hníd.

Najlepšie je, keď sa odvšivaveniu podrobia všetci členovia domácnosti a všetka bielizeň sa operie aspoň pri 70 °C. U osôb so silným ochlpením tela by sa mal ošetriť aj podbrušok, zadok a stehná, a to aj nezávisle od toho, či bolo napadnutie dokázané alebo nie. Ešte zostávajúce hnidy sa dajú odstrániť pinzetou alebo špeciálnym hrebeňom.

autor: TREG

Comments are closed.