Výplachy a sedacie kúpele pre zdravie

Výplachy a sedacie kúpele pre zdravie

Vaginálny výplach

Výplachy pošvy bylinnými či chemickými roztokmi sa používali v minulosti za rôznymi účelmi. Slúžili na očistu pri menštruácii, po pohlavnom styku, na liečbu pálenia, svrbenia, opuchy pošvy, dokonca sa používali i ako antikoncepcia alebo metóda prerušenia tehotenstva.
Kedy použiť vaginálny výplach

Rovnako ako v minulosti aj dnes sú vaginálne výplachy rozšírené. Možno ich využiť pri liečbe zápalov, pred a po operačných infekciách, v šestonedelí na lokálne ošetrenie alebo ako prevenciu po návšteve bazéna.

Vaginálny výplach používajte večer po tom ako sa osprchujete. Nepoužívajte ten istý aplikátor viac krát. Ak ste si kúpili vaginálny výplach v jednej fľaške, celý ho použite na jeden krát.

Samoliečba

Vaginálne výplachy, ženy najčastejšie používajú ako samoliečbu pri gynekologických zápaloch, nemali by ste však svoj zdravotný stav podceňovať a v prípade pretrvávajúcich problémov navštíviť lekára.

Odborníci neodporúčajú používať vaginálne výplachy prehnane často, mohli by ste si tak spôsobiť vznik vulvovaginálny dyskomfort (pálenie, svrbenie, bolesť, výtok, opuch, začervenanie). Odporúčaná liečba by nemala presiahnuť štrnásť dní.

Bylinné sedacie kúpele

Ak používate vaginálny výplach skúste ho skombinovať aj s bylinnými sedacími kúpelmi.

Alchemilka

Toto je rastlinka, ktorú by mala poznať každá žena. Tlmí menštruačné krvácanie, upravuje menštruačné poruchy a je vhodná aj pri výtokoch. Na sedací kúpeľ použite 5 litrov vody v ktorej namáčate 200 g alchemilky 10-12 hodín. Studený macerát precedíme, zohrejeme a nalejeme do vane. Doplníme vodou, aby bola celá panvová časť ponorená. Kúpeľ by mal trvať 20 minút.

Rebríček obyčajný

Je ďaľšia ženská bylinka, ktorá pomáha nie len upravovať mladým dievčatám menštruačný cyklus je aj pomocníkom starších žien pred prechodom. Sedacie kúpele z tejto bylinky sa používajú pri zápale vaječníkov a pomáhajú odstrániť myómy.

Comments are closed.