Žltý zabijak

Žltý zabijak

Hepatitída typu B alias žltačka spôsobuje viac cirhóz pečene ako alkohol. Zapríčiňuje väčšinu prípadov rakoviny pečene. Môže spôsobiť trvalé poškodenie pečene a spôsobiť smrť. Odhaduje sa, že ročne zomiera na ochorenia súvisiace so žltačkou typu B viac ako 2 milióny ľudí.

Žltačka typu B je vážne infekčné ochorenie spôsobené vírusom hepatitídy B. Vírus sa prenáša infikovanou krvou a telesnými tekutinami nakazeného človeka (vrátane spermií, vaginálneho sekrétu a slín).

Na prenos nákazy stačí mikroskopicky malé množstvo krvi (0,00004 ml). Preto sú nebezpečné drobné poranenia u holičov, pedikérov, pri tetovaní a pod. Vírus vie byť infekčný aj v niekoľko týždňov zaschnutej krvi. Nakazená matka môže infikovať plod v priebehu gravidity i počas pôrodu.

Medzi ohrozené skupiny osôb patria narkomani, osoby striedajúce sexuálnych partnerov, dialýzovaní pacienti a príjemcovia krvi, pacienti s dedičnou krvácavosťou, pacienti po transplantácii, deti matiek s chronickou hepatitídou B aj zdravotnícky personál.

Žltačku typu B si nemusíte všimnúť

Po uplynutí inkubačného času (asi 50 – 180 dní) sa u väčšiny nakazených ľudí prejavia mierne, chrípke podobné príznaky. Žltačka typu B sa však vie prejaviť i nepríjemnejšie. Pretrvávajúcou únavou, slabosťou, nevoľnosťou, žltým sfarbením kože i očného bielka a tmavým močom. Tieto zdravotné komplikácie môžu trvať niekoľko mesiacov.

Pozor, ochorenie niekedy prebieha aj bez príznakov, najmä u malých detí. Liečba chronického ochorenia je náročná a nie vždy úspešná. Keďže nakazení ľudia o svojej chorobe často nevedia, sú nielen nebezpečnými šíriteľmi ochorenia, ale aj sami sú v ohrození života.

Nie všetci liečení pacienti sa vyliečia úplne, a potom sa práve oni sa stávajú tzv. chronickými nosičmi vírusu.

Očkovanie je najlepšia prevencia

Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie proti hepatitíde B. Vakcína je bezpečná a účinná, bežne je k dispozícii aj kombinovaná vakcína proti hepatitíde A a B. Po úspešnom vyliečení akútnej infekcie a vytvorení protilátok zostáva celoživotná imunita.

autor: TREG

Comments are closed.