Herpes genitalis – genitálny herpes

Genitálny herpes je nákazlivé ochorenie, spôsobené vírusom herpes simplex (HSV). Ide o rovnaký patogén, ktorý je zodpovedný aj za herpes labialis. Nebezpečný je fakt, že vírus je vysoko infekčný, a prenos pri nechránenom pohlavnom styku (ale aj inak) je takmer istý. Infikuje kožu a pohlavné sliznice a niekedy aj oblasť okolo konečníka. Riziko nákazy sa zvyšuje v prípade zníženie imunity, stresu, hormonálnej nerovnováhy a pri poruche imunitného systému.Genitálny herpes - svrbenie, pálenie  - intímna hygiena

Aké sú symptómy genitálneho herpesu?

Podobne ako u herpesu (oparu) pier aj herpes genitálií sa prejavuje rovnakým spôsobom:

Prvým príznakmi je svrbenie postihnutej oblast, po prenose infekcie pokožka genitálií začne nepríjemne svrbieť, popr. páliť. V tejto dobe ešte nie je viditeľný príznak, je to prvý signál, že sa niečo deje.

Nasledujú malé červené pľuzgiere na genitáliách alebo konečníku, na koži, ktorá pred tým svrbela, sa utvorí malý pľuzgierik (väčšinou je ich viac). Vnútri pľuzgierikov je tekutina, ktorá je infekčná. Môže byť postihnutá vonkajšia časť genitálií, u žien pysky a u mužov žaluď a vnútorná časť predkožky.

Lieky používané pri liečbe tohto vírusu sú antivírusové krémy, ktoré sa aplikujú na postihnuté oblasti a perorálne užívané lieky – antivirotiká, ako je acyklovir aj napriek tomu že, sa nepreukázalo či farmakologická liečba definitívne zlikviduje tento vírus.