Vulvovaginálna kandidóza

Viete, že asi u 75% žien vo fertilnom veku sa aspoň raz v živote vyvinie kvasinková infekcia a až 83% žien má skúsenosti s relapsom tohto ochorenia? Vulvovaginálna kandidóza je bežná infekcia spôsobená kvasinkami (Candida albicans), prichádzame do styku denne a vyskytujú sa všade okolo nás (aj v nás – obývajú naše ústa črevá a celý tráviaci trakt a pohlavné orgány). Za určitých podmienok sa môžu v tomto prostredí stať patogénnymi.bazen

Kvasinkové vaginálne infekcie sú veľmi bežné u dospievajúcich dievčat, žien v plodnom veku aj u sexuálne aktívnych žien. Navyše, môžu ovplyvniť asymptomaticky aj malé dievčatá a mužov.

Príznaky kvasinkovej infekcie

Pacientky sa sťažujú na výtok, svrbenie, začervenanie a pálenie, vonkajších rodidiel, bolestivý pohlavný styk. Infekciu sprevádza bolesť a pálenie pri močení.

Dôvody nákazy kvasinkovou infekciou

  • K premnoženiu kvasiniek môže dôjsť po liečbe antibiotikami, pri hormonálnych zmenách (puberta, tehotenstvo, silná hormonálna antikoncepcia), u chorých na cukrovku, pri poruchách imunitného systému.
  • Dlhodobo nesprávna životospráva, nedostatok tekutín, príliš veľa cukrov a bieleho pečiva pomáhajú vytvárať v metabolizme podmienky pre vznik mykózy.
  • Tesné, nepriedušné oblečenie, alebo mokré plavky vytvárajú prostredie pre vlhkého zaparenia – živnú pôdu pre kvasinky. Tangá zase môžu preniesť kvasinky z konečníka do vulvy.
  • Vplyv chemických látok či prehnané hygieny – napr chlór z bazéna, časté umývanie mydlom a parfumovanými prostriedky môžu narušiť prirodzenú ochrannú vrstvu na slizniciach v pošve či vulve a umožniť kvasinkám napadnú nechránenú sliznicu.
  • Rizikové sexuálne správanie – striedanie sexuálnych partnerov bez ochrany alebo kombinácia rôznych praktík spôsobí zavlečenia veľkého množstva kvasiniek do pošvy a vznik mykózy.