Mužská obriezka: pre a proti?

V našich zemepisných šírkach je ešte stále mužská obriezka spojená s istou dávkou exotiky a predstavou náboženských rituálov. Vo svete ju však podstupuje značné množstvo mužov. Bežnou praxou je predovšetkým v Amerike.

 

Obriezka ako pomoc pre mužov

Existuje viacero problémov, ktoré dokáže obriezka efektívne vyriešiť. Ide o zúženú alebo naopak príliš dlhú predkožku, problémy s krátkou uzdičkou či chronické zápaly penisu. Obriezka sa veľmi často vykonáva aj pri ochorení na diabetes. Zákrok v tomto prípade zabráni, aby sa v predkožkovom vaku množili kvasinky, ktorým sladký moč vytvára vhodné prostredie na ich usídlenie.

Najnovšie štúdie ukazujú, že muži, ktorí majú obriezku, netrpia vo vyššom veku tak často urologickými problémami ako neobrezaní. Nezanedbateľnou výhodou je aj lepšia ochrana partnerov pred HPV vírusmi.

 

Obriezka ako vylepšenie

Mnohí muži podstupujú obriezku dobrovoľne z estetických, či hygienických dôvodov. Faktom je, že hygiena je jednoduchšia, a tým aj účinnejšia. To, či obrezanie z estetického hľadiska ocenia aj partnerky, závisí od individuálnych preferencií.

 

Radšej nie

Odporcovia obriezky argumentujú tým, že všetko, čo príroda vytvorila má svoju funkciu a platí to aj o predkožke. Chráni a počas pohlavného styku stimuluje žaluď. Zákrok znížuje citlivosť žaluďa. Tá však nemusí byť jednoznačne nevýhodou. Ejakulácia prichádza neskôr, čo partnerke poskytne viac času na dosiahnutie orgazmu.

 

Čo zákrok obnáša

Zákrok trvá spolu s prípravou a ošetrením po ňom cca 45 minút. Rana sa hojí 7 až 10 dní. V tomto čase sa treba vyhýbať dlhším pobytom vo vode. Bežné sprchovanie je v poriadku. Muži by mali počkať aj so saunovaním, bicyklovaním, futbalom či posilňovaním.

Pohlavný styk je možný až po úplnom zhojení rany, keď sú všetky stehy vstrebané a uvoľnené.  Sexuálna abstinecia je preto v období troch týždňov po obriezke nevyhnutná. Komplikácie po zákroku sú zriedkavé.

 

autor: TREG